Dziś przychodzę do was z książeczkami autorstwa Rachel Bright i Jim Field przetłumaczone przez Barbarę Supeł. Są to cztery książeczki wydawnictwa Zielona Sowa:

  •  Wiewiórki, które nie chciały się dzielić
  •  Mysz, która chciała być lwem
  •  Koala, który się trzymał
  •  Wilk, który się zgubił.

To wierszowane historię z morałem napisane przystępnym językiem. Informacja na okładce mówi, że są odpowiednie dla czterolatków, ale nasz dwulatek je uwielbia. U nas najmniejsze zainteresowanie wzbudza Wilk, który się zgubił zarówno mnie jak i Filipowi podoba się najmniej. Książeczki napisane są przystępnie i trzymają w napięciu. Ilustrację są piękne i współgrają z treścią. Myślę, że to ciekawa propozycja do dziecięcej biblioteczki.

Wiewiórki, które nie chciały się dzielić to historia o dwóch wiewiórkach, które próbowały zdobyć tą samą szyszkę. Pierwsza wiewiórka, o imieniu Cyryl nie miała zapasów i była po prostu głodna. Druga wiewiórka o imieniu Błażej miała całą kolekcję różnych pokarmów, ale chciała zdobyć kolejną przekąskę. Pościg za smakołykiem skończył się w myśl zasady gdzie dwóch się biję tam trzeci korzysta i szyszka trafiła do ptaka. wiewiórki natomiast wpadły w tarapaty, bo walcząc o szyszkę nie zauważyły wodospadu. Na szczęście wszystko kończy się dobrze, a główni bohaterowie zrozumieli, że lepiej jest współdziałać niż ze sobą walczyć. 

Zdjęcie z książki “Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”

Mysz, która chciała być lwem to opowieść o małej myszce, która zawsze była pomijana i było jej z tym źle. Z podziwem patrzyła na lwa, którego wszyscy słuchali i uwielbiali. Mysz chciała być taka jak lew. Zastanawiała się co zrobić i ostatecznie postanowiła pójść do lwa i z nim porozmawiać. Okazało się,  że lew boi się myszy. Po wyjaśnieniu wszystkiego lew i mysz zaprzyjaźniali się. Morał, który płynie z tej historii jest taki , że nie powinniśmy się poddawać i dążyć do celu.

Zdjęcie z książki “Mysz, która chciała być lwem”

Koala, który się trzyma to historia o misiu koala, który mieszkał na drzewie i nie chciał z niego zejść. Przyjaciele zachęcali go do wspólnej zabawy, ale miś bał się wyjść ze swojej bezpiecznej strefy i szukał wymówek by tego nie zrobić. Pewnego dnia drzewo, na którym siedzi przewraca się. Koala nie ma wyjścia – musi zejść na ziemię i okazuje się, że to wcale nie jest straszne tylko bardzo przyjemne i wraz z nowymi przyjaciółmi poznaje ziemie z innej perspektywy.

Zdjęcie z książki “Koala, który się trzymał”

Wilk, który się zgubił to historia małego wilczka, który podczas nocnej wędrówki oddzielił się od stada i nie potrafił do niego wrócić. Z pomocą odnalezienie drogi powrotnej przyszły mu różne zwierzęta: narwal, mors, łoś, lis, gąska, ćma. Kiedy dotarł do stada, był bardzo szczęśliwy, tak jak pozostali członkowie stada. Młody wilczek obiecał również pomoc innym zbłądzonym zwierzętom.

Zdjęcie z książki “Wilk, który się zgubił”